Bilmeyenler olabilir Ziraat Aletleri Sanayi Sitesi il merkezimizin kuzey doğusunda, eskiden ceza evi bulunan alanın hemen arkasındadır.

Ziraat aletleri ve ziraatlar ilgili alet, makine, avadanlıkların imalatı, bakımı, onarımı için yapılmıştır. İlk yapıldığı yılları hatırlıyorum. 80’li yılların sonuydu. Site yapılmaya başladı. O gün yap işleriyle uğraşanlar siteyi çok kısa zamanda yapıp esnaf ve sanatkarlarımızın hizmetine sundular. Yoğunlukla Ankara Caddesi ve civarında bulunan esnaflar siteyi sahiplenerek taşınıp faaliyetlerini burada sürdürmeye başladılar. Her yeni şeye direnen olmasına rağmen Ziraat Aletleri Sanayi Sitesi’ne taşınma konusunda bir direnç olduğunu duymamıştım, görmemiştim. Aradan yıllarla beraber çok değerli ustalar sanayi sitesinden geçti. Şimdilerden sanayi sitesinde ikinci hatta üçüncü kuşağın çalışmaya başladığını görüyorum.Eski efsane ustalar ya emekli oldular, ya da aramızdan ayrıldılar. Yetiştirdikleri ustalar, kalfalar sanayi sitesinde onların bıraktığı bayrağı dalgalandırıyorlar. Geçenlerde Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Okulu koordinatör öğretmeni meslektaşım Cemil Cebecioğlu’nun arabasının arızasını göstermek üzere sanayi sitesine gittik. İslamoğlu Özel Oto Servisi sahibi Nevzat Çetin ağabeyimizin işyerine gittik. Üçkardeş servisi yönetiyor. Nevzat Çetin oto tamir ve bakımı konusunda hem okullu, hem alaylı tecrübesiyle söz sahibi olan bir sanatkâr büyüğümüz. Ankara Caddesi’nde küçük bir işyerinden başlayıp tırnaklarıyla kazıyarak, alın teriyle bir yerlere gelen sanatkârlarımızdan. Güvenle iş yapılacak, her konuda aracınızı bırakıp gözünüz arkada kalmayacak bir sanatkâr.
Havanın güzelliğinden de yaralanarak Cemil Hocamla tanıdığım diğer sanatkârları ve sanayinin durumunu görmek üzere dolaşmaya çıktık. Dilaver Bozkurt, Tudors Şirketi; üzerinde çok konuşulacak, çok anlatılacak bir işyeri. Dilaver Bozkurt tanıdığımda Yeni Cami semtinde ünlü bir firmanın Sakarya yetkili servisiydi. Ani bir karar vererek yetkili servisliği ustasına devredip maceraya, riske giren sıra dışı bir sanatkâr… Üç maceracı arkadaş dişiyle, tırnağıyla mücadele edip tahıl kurutma makine imalatı işine girdiler. Yüzbinlerce dolara ithal edilen tahıl kurutma makinelerini, silolarını kendileri tasarlayarak, deneyerek imal edip ortaya çıkardılar. Bugün bırakın Türkiye’yi dünyanın dört bir tarafına tahıl kurutma siloları kuruyorlar; Pakistan, Hindistan, Almanya, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Gürcistan… Sohbetimiz sırasında Gürcistan’da kurdukları tesisin fotoğraflarını Gürcü Tarım Bakanlığı’nın dergisinde kurdukları tesisin yayımlanan fotoğrafını gururla gösterirken aslında geride bıraktıkları mücadelenin, azmin fotoğrafını gösteriyordu. Bu ülkenin sessiz kahramanlarından biri olan Dilaver Bozkurt ve ekibinin başarısını biz de yürekten kutladık. Ziraat Aletleri Sanayi Sitesi içinde okulu olan ender sitelerimizden biri… Ustalarımızın yanında çalışan kalfalarımız, çıraklarımız işyerlerinde pratik uygulamalarını yaparken aynı zamanda haftada bir gün eğitim merkezinde teorik eğitimlerine devam ediyorlar. Onca yasal dezavantajlara rağmen okulun önünden geçerken öğrencileri görmek eğitimci olarak beni son derece mutlu etti. Sanayide yaklaşık iki saat zaman geçirdik. Sokaklarında gezdik. Eski tanıdıklarımızla selamlaştık, hal-hatır sorduk. Yıllar önce okuttuğumuz öğrencilerimiz büyüdüler, geliştiler, işyeri sahibi oldular. İşte gurur duymamız gereken bir tablo… Okuyup devlet memuru olma dönemi bitti. Her gencimizi okutup, beceri sahibi yapıp, girişimciliğini geliştirip kendi işinin sahibi yapmak olmalı. İşte size güzel örnekler. Genel liselerden mezun olup yıllarca KPSS kapısında bekleyen yaşıtları yanında meslek öğrenip kendi ayakları üzerinde durmayı beceren sanatkarlar yetiştirmek daha doğru olsa gerek. Kadir Usta’nın kısa zamanda arızayı tespit edip, tamir ettiği arabamızı alıp sanayiden ayrılırken arkamızda makine sesleri, çekiç tıkırtılarını geride bıraktık. Sanatkârlarımız her türlü politik kamplaşmadan uzak kendiişlerinde çalışıp ülkemiz ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Bu kahramanların nasırlı ellerini sıkıp, kucaklayıp, gönülden kutlamamız gerekiyor…

© 2016 TUDORS SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ

Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.